Πέμπτη 14 Αυγούστου 2008

ΕΧΑΣΕ Η ΕΘΝΙΚΗ

Getty Images

Οταν μία ομάδα έχει 12 λάθη και 0/5 τρίποντα στο ημίχρονο, δύσκολα μπορεί να ελπίζει σε κάτι καλό. Όταν δε, αντίπαλος είναι οι ΗΠΑ, τότε η διαφορά φτάνει σε... αστρονομικά επίπεδα. Πάλι καλά δηλαδή, που η εθνική μας βρισκόταν πίσω στο σκορ με... μόνο 19 πόντους (51-32) στη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα. Μετά από το προβάδισμα 13-9 στο 6', που θύμισε 2006 (παγκόσμιο Ιαπωνίας), οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο. Ταυτόχρονα, όσο έπαιρναν... θάρρος οι Αμερικανοί, τόσο περισσότερο επιχειρούσαν ενέργειες «αλά ΝΒΑ», ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό του Γούκεσον. Με την τετράδα Γουέιντ-Τζέιμς-Μπράιαντ-Μπος να σκοράρει ασταμάτητα (σ.σ. είχαν 44 από τους 51 πόντους των ΗΠΑ στο πρώτο μέρος) και από την άλλη τα βασικά «όπλα» της Ελλάδας, όπως ο Διαμαντίδης κι ο Φώτσης, να μην μπορούν να βοηθήσουν επιθετικά, οι ΗΠΑ εφάρμοσαν το δικό τους νόμο στο γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς έμοιαζε περισσότερο με φιλικό, καθώς η Ελλάδα έδειχνε να έχει συμβιβαστεί με την ιδέα της ήττας. Αλλωστε, ακόμη κι αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά, δύσκολα θα απέφευγε τελικά την τρίτη θέση του Β' ομίλου. Στο παρκέ, συνεχίστηκε το σόου των Αμερικανών που ανέβασαν τη διαφορά στους 23 πόντους (63-40 στο 24΄) και σε κάποιες φάσεις... «έσβησαν τα φώτα» των Ελλήνων παικτών, με διαδοχικές τάπες. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 74-54, σκορ που μετέτρεπε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα. Οι ΗΠΑ πήραν τη νίκη με το τελικό 92-69, εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση και τώρα παίζουν για την «πρωτιά» με την Ισπανία, ενώ η ελληνική ομάδα πρέπει να νικήσει τα δύο παιχνίδια που της απομένουν, για να εξασφαλίσει την τρίτη θέση του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 51-32, 73-54, 92-69
Διαιτητές: Μπραζάουσκας (Λιθουανία), Σούντεκ (Σλοβάκια), Εϊλεν (Αυστραλία)

ΗΠΑ (Μάικ Σιζέφσκι): Μπούζερ 4, Κιντ, Τζέιμς 13, Γουϊλιαμς 5 (1), Ρεντ 3 (1), Γουέιντ 17 (1), Μπράιαντ 18 (2), Χάουαρντ 2, Μπος 18, Πολ 4, Πρινς, Αντονι 8 (2)
ΕΛΛΑΔΑ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 15 (2), Μπουρούσης 9, Ζήσης 3, Σπανούλης 14, Βασιλόπουλος 3, Φώτσης 9 (1), Πρίντεζης, Γλυνιαδάκης 2, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης, Σχορτσιανίτης 3, Πελεκάνος 5 (1)