Κυριακή 20 Ιουλίου 2008

Η Γερμανία στουυς Ολυμπιακούς

Γερμανία-Πουέρτο Ρίκο 96-82

Η Γερμανία έγινε η τρίτη ομάδα που κέρδισε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες μέσω του προολυμπιακού τουρνουά.Βασιζόμενη και πάλι στην κλάση του μεγάλου Ντιρκ Νοβίτσκι, η ομάδα του Ντιρκ Μπάουερμαν νίκησε καθαρά και ξάστερα το Πουέρτο Ρίκο με 96-82 την Κυριακή στο ΟΑΚΑ και έκανε check in για Πεκίνο.

Είχαμε διαπιστώσει και στα προηγούμενα παιχνίδια ότι η παρουσία του Κέιμαν είχε δώσει άλλη διάσταση στο παιχνίδι της Γερμανίας. Αυτό φάνηκε και την Κυριακή όταν ο παίκτης των Clippers πρόσφερε σημαντική βοήθεια στο αδιαμφισβήτητο σταρ Ντιρκ Νοβίτσκι τόσο στο σκοράρισμα όσο και στα ριμπάουντ.

Από τη στιγμή που τα δύο πολυτιμότερα γρανάζια της γερμανικής μηχανής απέδωσε στο φουλ (ο Νοβίτσκι σταμάτησε στους 32 πόντους), ήταν πολύ δύσκολο για το Πουέρτο Ρίκο να αντιδράσει. Η απουσία του Αρόγιο έπαιξε σίγουρα το ρόλο της, όμως ουδείς είναι σε θέση να γνωρίζει τι θα έκαναν οι Πορτορικάνοι ακόμα και με το ΝΒΑer στη σύνθεσή τους.

Οι Γερμανοί από το 10’ και μετά κυριάρχησαν. Πήγαν με διαφορά εννιά πόντων στο ημίχρονο (48-39), μεγάλωσαν την απόσταση που τους χώριζε από τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο (74-57) και εν τέλει έφτασαν άνετα στη νίκη παρά την πίεση που δέχθηκαν από τα αντίπαλα γκαρντ στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 48-39, 74-58, 96-82.

Γερμανία: Σουλτζ 3 (1), Γκάρετ 8 (2), Βισότσκι, Χάμαν 19 (2), Γκριν 15 (4), Ρόλερ 5 (1), Κέιμαν 10, Φέμερλινγκ 4, Νοβίτσκι 32 (2).

Πουέρτο Ρίκο: Ράμος 16, Μπαρέα 18 (1), Ριβέρα 12 (1), Μογίκα, Τζόουνς, Αγιούζο 15 (3), Σάντσεζ 12 (2), Φάλκον, Λι 7, Σαντιάγκο 2.